Předběhněte hackery – jak zabezpečit firmu krok za krokemO ztrátu nebo zašifrování dat nikdo nestojí. Situace může být ještě horší, pokud vás s nimi někdo vydírá a tahá z vás peníze. Jak tomu co nejlépe zabránit a zmírnit riziko hackerského útoku na minimum? Jak překazit hackerovi jeho nekalé záměry ještě předtím, než je stihne promyslet? Stačí myslet jako on. A být o krok napřed. Přesně o to se postaráme v rámci divize služeb kybernetické bezpečnosti Direct IT.


Jak postupujeme, abychom ochránili váš podnik a nedali hackerům nejmenší šanci? Krok za krokem vás tímto procesem provedeme v dnešním článku.Znáte vaše slabá místa?

Cybersecurity je opravdu široký pojem. Někdo si pod ním představí firewall, VPNku, někdo psaní bezpečného kódu a někdo etický hacking. To všechno do cybersecurity spadá a je toho mnohem víc. Jak zjistíte, na kterou oblast se zaměřit a co vlastně ve firmě potřebujete?


Tuto otázku si klademe jako první, když začínáme se zabezpečením firmy. Zjistíme, s jakými daty pracujete nebo v jakém oboru se pohybujete, a na základě toho určíme hlavní možné zranitelnosti a hrozby, na které se pak zaměříme.

Kompletně zabezpečit firmu je náročné časově i finančně a často je téměř nemožné pokrýt úplně všechno. Proto se vždy zaměřujeme na ta nejslabší místa a to, co je ve vaší firmě potřeba nejvíce. Podle toho přizpůsobujeme službu na míru každému jednotlivému podniku nebo specifickému problému.


Stejně jako hacker hledá to nejslabší místo, kde by mohl uškodit, to samé děláme my, ovšem s opačným cílem – opravit ho a ochránit. Abychom takové místo našli, vytvořili jsme postup založený na přístupu hackerů. A tento postup vám teď představíme.


Máte pod kontrolou vaše veřejné informace?

Abychom našli případnou trhlinu ve vašem zabezpečení, ze všeho nejdříve se podíváme na veřejně dostupné informace o vaší firmě a provedeme penetrační testování. Prověříme váš externí perimetr způsoby, jako by vás chtěl napadnout skutečný hacker.


Detailním skenem internetu se pokusíme dohledat i uniklé přihlašovací údaje. Ty bývají často pozvánkou do vašeho systému pro nezvané hosty.


Můžou být zaměstnanci hrozbou?

Potom, co je externí perimetr v bezpečí, se zaměříme na další možnou cestu do vnitřní sítě – lidi. Nepozornost nebo nedostatečná informovanost může hackera přivést nebezpečně blízko k vašim citlivým datům.


➔ Abyste zjistili, jak jsou na tom vaši zaměstnanci, testujeme jejich gramotnost ohledně cybersecurity a zjišťujeme, jak by odolali například podvodným emailům při tzv. phishingovému útoku.


Zabezpečení firmy zevnitř

Pokud by se útočník přeci jen dostal do vaší sítě či firemního systému přes uživatele nebo zaměstnance, je důležité mít dobře zabezpečenou i vnitřní síť. Často tomu tak bohužel nebývá.

Při testování sítě z interního perimetru se snažíme ovládnout celou doménu a zmocnit se i záloh. Takto by postupovali i skuteční hackeři. My vás však nezašifrujeme, ale vyhotovíme komplexní zprávu o stavu bezpečnosti vaší sítě.

Školení zaměstnanců v oblasti cybersecurity

Povědomí o problematice bezpečnosti by měla mít celá firma. Zejména pak ti, kterých se tato oblast přímo dotýká. Školíme jak běžné uživatele, tak IT administrátory, kteří musí často bezpečnost nastavovat. Důležité je i psaní bezpečného kódu, což se týká všech firemních vývojářů.


➔ Pro školení lze kombinovat e-learning, multimediální platformy i fyzické on-site školení. Co si zvolíte, záleží na procesech ve vaší firmě a preferencích vašich zaměstnanců.


Monitorovací systémy pro kyberútoky

Teď jsou vaši zaměstnanci v cybersecurity jako doma, veřejné informace nenabízí žádný prostor ke zneužití a z vaší vnitřní sítě je nedobytná pevnost. Pořád si ale nejste jistí, jestli přeci jen hacker nenajde skulinku, přes kterou by vedl útok na vaši firmu?

Abyste byli schopni případné útoky včas odhalit, pomůžeme vám také s nasazením monitorovacích systémů. Budete tak mít přehled o všem, co se ve vaší firemní síti šustne, a odhalíte tak nekalé aktivity ještě předtím, než se z nich rozvine pohroma pro vaše podnikání.


Papírování ohledně cybersecurity

Bez papírů to nepůjde. Aby veškerá bezpečnost ve vaší firmě fungovala jako udržitelný koncept, měly by napříč společností být nastaveny určité politiky, které budou všichni dodržovat. Zahrnout cybersecurity jako součást vaší firemní kultury je určitě správný krok, který vás posune dál před hackery, ale také před vaši konkurenci.


Abyste měli jistotu, že jste udělali vše proto, aby vaše data, síť a projekty byly v bezpečí, pomůžeme vám vytvořit pravidla, postupy, plány a checklisty, které posílí stabilitu vaší firmy v oblasti cybersecurity. Díky nim budete v každé situaci vědět, jak postupovat. V případě hackerského útoku vám třeba disaster recovery plán ušetří nemalé množství času a nervů.


Kdy se zabývat cybersecurity?

Žijeme v době neustále se zrychlujícího pokroku a je těžké držet krok s novými technologiemi, postupy a best practises. Hackeři jsou stále vynalézavější a nikdy nevíte, kdy dostanou chuť smlsnout si na vašich datech. Tím nejlepším, co můžete udělat, je snažit se být o krok napřed. My vám ten krok vpřed pomůžeme udělat.

Vzhledem k neustálému rozvoji technologií je tedy potřeba celý cyklus a jeho části pravidelně opakovat a renovovat. Když to bude třeba, naše portfolio disponující těmi nejlepšími experty v oboru je vám vždy k dispozici. V ten pravý čas vám můžeme poskytnout odborníka, který se postará o to, že si udržíte náskok před kybernetickými hrozbami a konkurencí. A abyste na zabezpečení své firmy nepropálili nepřiměřené množství energie, času a financí, soustředíme se vždy jen tam, kde je to opravdu potřeba.


Přešlapujete na místě a nevíte, jakým směrem vykročit k zabezpečené firmě? Napište nám e-mail pro nezávaznou konzultaci, kde vám poradíme, jak můžete nejlépe postupovat.

Další články, které vás mohou zajímat

Společnost Endevel součástí divize Development

Divizi developmentu Direct IT posiluje tým Endevel s.r.o.

CISO-as-a-Service

Kdy a jak uvažovat o službě externího manažera kybernetické bezpečnosti a co je hlavní odpovědnost této role.

2-pager download: Digitalizace firemních procesů s Power Platform

Přehled nejčastějších integrací, automatizace a low-code/no-code vývoje na platformě Power od Microsoftu