EaaS v podání Direct IT


Specialisti in-house jsou často ta nejlepší cesta, jak zajistit IT expertizu pro potřeby organizace. My s tím v řadě případů 100% souhlasíme. Ve všech ostatních případech to může být zbytečné, nákladově neefektivní nebo něco co si nemůžeme dovolit. Na druhé straně, agenturní dodávání pracovníků, body shopping a další formy spolupráce mají často odlišný, až nedůstojně komoditní charakter, který pro klienta postrádá větší přidanou hodnotu, kontext a “big picture” přístup k jeho potřebám.

Za know-how se platí. Ale nebylo by nejlepší, kdyby se za něj platilo jen tehdy, když ho opravdu potřebujete a jako takové bylo dodáváno co nejblíže vaší skutečné potřebě? Koncept Expertise as a Service (EaaS), vám umožní platit za know-how a pracovní síly jen ve chvíli, kdy jsou potřeba. V článku se dozvíte, jak koncept EaaS funguje u nás a jak jej můžete využít i vy.


Co je EaaS?


Expertise-as-a-Service je model, který podnikům umožňuje využívat pracovní síly nebo konkrétní know-how ve chvíli, kdy je to potřeba. Nemusíte tak hirovat specialistu na full-time a nebo celý tým, jen proto, že jeden projekt vyžaduje určitou odbornost a vám zrovna tato konkrétní odbornost v týmu chybí.

Poskytovatelé EaaS vás můžou propojit s experty a specialisty z různých oborů. Tito odborníci vám mohou nabídnout expertízu svého oboru a mohou pracovat buď samostatně, nebo jako součást stávajícího týmu a doplnit tak organizaci o další znalosti nebo pracovní sílu.


V Direct IT znamená koncept EaaS znát co nejlépe situaci klienta a mít připravené jednotlivce nebo celý tým, který může naskočit na daný úkol, když je zrovna potřeba.


Proč uvažovat nad využitím EaaS?


Možná už jste zaznamenali na trhu několik nešvarů, které hází klacky pod nohy vašemu podnikání. S několika z nich může EaaS snadno zatočit a vytrhnout vám tak trn z paty.


→ Sehnat experta je čím dál těžší


Pokud se podíváme na odvětví IT, tak podle odhadů chybí v České republice aktuálně zhruba 20 tisíc IT pracovníků. Oproti roku 2021 bylo číslo v roce 2022 dokonce o 40 % vyšší. Takže jestli se vám nedaří sehnat “ajťáky” teď, v budoucnu to možná bude ještě horší.


→ Hirovat na full-time se vám (dost často) nevyplatí


Když potřebujete určitou expertízu v určitý čas, je nesmysl kvůli tomu hledat zaměstnance. Je totiž dost možné, že ho za měsíc nebo dva už potřebovat nebudete. EaaS umožňuje platit za expertízu jen tehdy, kdy ji využíváte.


→ Jste flexibilní


Nad EaaS můžete přemýšlet jako nad SW nebo HW. Když potřebujete stříhat videa, vyměníte GitHub za CapCut. Když potřebujete kódit, vyměníte mobil za počítač. A tak dál. Využíváte to, co zrovna potřebujete, jen tehdy, kdy to potřebujete. Rychle, flexibilně, bez starostí.


→ Šetříte čas


Hiring proces může občas trvat fakt dlouho
. Než najdete toho pravého experta, je už skoro po deadlinu. EaaS tento proces zjednodušuje tím, že propojuje podniky s předem prověřenými odborníky, kteří jsou připraveni se okamžitě začít věnovat vašemu projektu.


→ Neriskujete


Další nevýhoda nabírání zaměstnanců je, že se jednoduše nemusíte trefit. Zaměstnanec může odejít, může dělat chyby (občas dost drahé) nebo to prostě jen nemusí být ten správný match. Externí specialisté toto riziko snižují a v případě problémů je snadné najít náhradu.


→ Pohled z venku


V neposlední řadě je spolupráce s expertem z venku výhodná v tom, že do vaší firmy přinese nový vítr a úhel pohledu. Jeho nestrannost a nadhled vám může pomoci firmu posunout zase o level výš.


V Direct IT rozumíme projektovému řízení a víme, že rychlý a flexibilní přístup k potřebné kompetenci jsou klíčem k úspěchu. A právě to EaaS v našem pojetí splňuje.Napište nám a vyzkoušejte, jaké výhody může přinést EaaS vašemu podnikání.

Další články, které vás mohou zajímat

Core team meet-up

Výroční setkání core teamu spojilo dopolední práci a diskuze nad aktuálními projekty s odpolední návštěvou Pilsner Urquell Experience. Produktivita, …

AI Inspiration 2024

Konference AI Inspiration Hospodářské Komory ČR, které jsme se zúčastnili s našimi partnery a platformou Tomáš. Plný sál, přednášky, workshopy a celý…

Obchodsauty.cz platforma od skupiny ByTorp

Pro našeho klienta, logistickou skupinu ByTorp.cz, jsme postavili platformu výběru a financování vozů, která svůj úspěch staví na třech základních pi…